تبلیغات
نوشته های مرتضی - گیاه بامبو :

گیاه بامبو :

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 23 آبان 1389   04:39 ب.ظ

پیچ های دل گرم کننده!

گیاه بامبو گیاهی است که معمولا ساقه هایی مستقیم دارد. اما اگر بخواهید گیاهی پیچ دار داشته باشید، باید نقاط حساس به نور گیاه را شناسایی کنید و به وسیله این نقاط، گیاه پیچ داری بسازید. برای این کار به مکانی احتیاج دارید که نور زیادی نداشته باشد اما منبع نوری داشته باشد که از آنجا نور به یک سمت گیاه بتابد.(توجه داشته باشید ، گیاه خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.) حتی بهتر است برای این کار از یک جعبه مقوایی استفاده کنید.

برای این منظور، جعبه ای را انتخاب کنید که از گیاهان بامبوی شما بلندتر باشد. انتها و یک سمت آن را ببرید و
داخل گلدان حاوی بامبوها قرار دهید. جعبه را طوری روی گیاه قرار دهید که قسمتی را که بریده اید به سمت پنجره باشد. بالای جعبه و سه طرف دیگر آن نیز پوشیده باشد. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که ساقه گیاه به سمت نور خم شده و به آن سمت گرایش دارد. بعد از اینکه چرخش محسوسی در ساقه گیاه پدید آمد، آرام آرام گلدان را حدود دوسانت بچرخانید. گیاه همچنان به سمت نور خواهد چرخید و اگر شما هر بار گلدان را آرام بچرخانید ، بعد از مدت زمانی شاهد بامبوی پیچ دار زیبایی خواهید بود. گیاه بامبو رشد بسیار کمی دارد ( حدود 3 تا 9 سانت در سال) بنابراین این عمل احتمالا مدت زیادی طول خواهد کشید.

برطرف کردن عیوب گیاه:

بعد از یادآوری نکات بسیار زیادی در مورد گیاه بامبو زمان آن فرا رسیده است که یاد آور شوم که – در مقایسه با سایر گیاهان- بامبو گیاهی است که واقعا به مراقبت کمی احتیاج دارد. فقط آب آن را عوض کنید، در معرض نور ملایم قرار دهید و هر از گاهی کود بسیار کمی به آن بدهید. اما بعضی اوقات ممکن است گیاه شما با مشگلاتی روبه رو شود . در پائین مشگلاتی را که ممکن است گیاه با آن درگیر شود و راه های برطرف کردن آن، آورده شده است:

- برگ بالائی قهوه ای شده است: در آب گیاه،فلوراید وجود دارد و یا محیط اطراف آن خشک است. برای حل این مشگل ، اگر از آب لوله کشی برای گیاه استفاده کنید، آن را حتماً تصفیه کنید. اگر از کودهای شیمیایی استفاده میکنید ، فوراً آب گیاه را عوض کنید وتا چند ماه اصلا به گیاه کود ندهید. رطوبت اندک نیز به قهوه ای شدن برگ های بالایی کمک میکند. فراموش نکنید که بامبو گیاهی است استوایی وعاشق رطوبت بالا. اما به این معنی نیست که گیاه را مکرراً آبیاری کنید چرا که در حقیقت برگ ها آب ندارند نه ساقه!

- برگها زرد شده اند: نور زیاد است و یا از کود شیمیایی استفاده شده است. فوراً آب گیاه را عوض کنید ، محل گیاه را دورتر از نور قرار دهید و برای مدتی به گیاه کود ندهید.

- ساقه ها از پائین شروع به زرد شدن می کنند: احتمالاً بیش از اندازه به گیاه کود داده شده است. متاسفانه در این حالت کار زیادی از دست شما ساخته نیست. در این حالت فوراً آب گیاه را عوض کنید و اصلا به آن کود و یا مواد مغذی ندهید. اما شانس گیاه برای دوباره ترمیم شدن بسیار کم است. در این حالت می توانید ساقه را از محلی که زرد شده ببرید و دوباره آن را در آب قرار دهید تا ریشه تشکیل شود. اما اگر بین چندین بامبوی موجود، این اتفاق فقط برای یکی از آنها افتاد و یکی از آنها زرد شد، می توانید همان را از مجموعه بامبوها خارج کنید.


- ساقه ها قهوه ای یا خمیده می شوند: ریشه ها فاسد شده اند. احتمالاً به دلیل کود دادن بیش از حد گیاه و یا آبیاری بیش از اندازه خاک گیاه است. در این حالت برای ریشه ها هیچ کاری نمی توانید انجام دهید و تنها کاری که می توان انجام داد این است که ساقه گیاه را بریده و آن را دوباره در آب قرار دهید تا مجدداً ریشه ها تشکیل شوند.

- حشرات( و یا کرم در آب به وجود آمده یا اجزاء سفید رنگ پائین ساقه را گرفته اند ): در این حالت گیاهان را از گلدان خارج کرده و و در ظرفی که حاوی چند قطره مایع ظرفشوئی است قرار دهید. سپس گیاه را خارج کرده، کامل خشک کرده و با آب خوب بشوئید. گلدان گیاه،سنگ های تزئینی و تیله ها را هم کاملا شسته، مجدداً گلدان را پر از آب نموده و گیاه را داخل آن قرار دهید.

- جلبک در آب به وجود آمده است: نور یا کود شیمیایی زیاد به گیاه رسیده است.در این مورد ، اگر از کود گیاهی استفاده می کنید، گلدان مات بهتر است. ساقه، گلدان و سنگ های تزئینی را به دقت بشوئید ، گلدان را مجدداً پر از آب کرده و گیاه را داخل آن قرار دهید. اگر از گلدان شیشه ای استفاده میکنید، بهتر است گلدان را دور از مبنع نوری قرار دهید.

اگر ساقه ها خیلی بلند شدند:

در صورتی که از گیاه بامبو مراقبت کامل را به عمل بیاورید، ساقه آن تا حدود یک متر هم بلند خواهد شد. گیاه بامبوی خوش یمن عاشق ازدحام و شلوغی است بنابراین برای تعویض گلدان آن عجله نکنید. معمولا این گیاه رشد طولی بیشتری نسبت به قطر دارد و به همین دلیل، معمولا قد گلدان ممکن است با گیاه ناهمخوانی داشته باشد تا دهانه گلدان، چرا که از لحاظ قطر تغییری زیاد در گیاه ایجاد نمی شود.هنگامی که گیاه خیلی بلند شد، می توانید حدود سه سانت بالاتر ازمحل گره ای ( حلقه های برآمده ای که دورتادورساقه وجود دارد) که روی گیاه وجود دارد، آن را ببرید. در این صورت گیاه مجدداً از آن قسمت شروع به روئیدن میکند.اگر سطح روئی گیاه را با آب مرطوب کنید، احتمال رویش آن قسمت نیز بیشتر می شود اما این عمل را چند روز بعد از برش انجام دهید تا به سطح رویی اجازه دهید که قدری خشک شود. قسمت بالایی گیاه را هم که بریده شده ، دور نیندازید. قسمت بریده شده بالای گیاه را می توانید در مقداری پودرهورمونی محرک رشد قرار دهید. ( دقت داشته باشید که محرک هورمونی رشد سمی است.
بنابراین قبل از استفاده از آن به دقت دستور العمل استفاده از آن را مطالعه کنید و توصیه های ایمنی آن را به دقت عمل کنید) و یک شب به گیاه اجازه دهید تا خشک شود. سپس این قسمت را در آب قرار داده و صبر کنید. آب گیاه را مانند وقتی که آب یک مجموعه کامل از بامبو را عوض می کنید، تعویض کنید. در نهایت بعد از مدتی ریشه ها پدیدار خواهند شد و می توانید آن ها را در گلدان جدید قرار دهید و یا به دوست خود هدیه دهید.

نگه داری از بامبوی خوش یمن


اگر چه بامبوی خوش یمن معمولا در آب بهتر رشد می کند، اما می تواند از آن در خاک نیز نگه داری کرد. اما اگر گیاهی را که در آب بوده، در خاک بکارید، بعد از مدت کوتاهی خراب خواهد شد، مگر اینکه گیاه را که در خاک قرار می دهید، خاک گیاه را آنقدر مرطوب نگه دارید که ریشه ها کم کم به محیط جدید عادت کنند. اگر در گلدانی که خاک وجود دارد بامبو را می کارید، ته گلدان سنگ و تکه های سفالی قرار دهید تا خاک زه کشی شود و آب به راحتی بتواند بین خاک جریان داشته باشد واز انتهای گلدان خارج شود. چرا که اگر آب در خاک جمع شود و خاک زه کشی مناسبی نداشته باشد، بعد از مدتی ریشه ها در اثر تجمع بیش از حد آب گندیده خواهند شد. گیاهان بامبو شلوغی و ازدحام را دوست دارد. بنابراین گلدانی برایشان انتخاب کنید که از قطر مجموعه بامبوها حدود چهارسانت بزرگتر باشد.

خوشبختی را تقسیم کنید!

اگر شما واقعا به خوشبختی که گیاهان برای شما می آورند معتقد نیستید و حتی نمی خواهید یکبار شانس خودتان را امتحان کنید ( از ترس این که مبادا گیاه خشک شود)، بهتر است این نکته را به ذهنتان بسپارید که می توانید گیاه بامبو را به دوستان خود هدیه دهید. بامبو می تواند نماد خوشبختی و خوش شانسی برای کسی باشد که به تازگی خانه ای خریداری کرده و یا شرکت جدیدی را راه اندازی کرده است. شما به راحتی می توانید با تهیه یک دسته بامبوی عاشقانه، دوست خود را که خانه جدیدی خریده، خشنود ساخته وخوش یمنی ای که به واسطه گیاه به دوست شما می رسد، به زندگی شما هم وارد شود. فقط هنگام تقدیم هدیه یادتان باشد که آدرس این مقاله را نیز به دوست خود بدهید تا او نیز با روش نگه داری این گیاه آشنا شود و بهتر بتواند از این گیاه نگه داری کرده و از خوش یمنی آن بهره مند شود.

 

 

 

 

 

 

 نوشته شده توسط:مرتضی نذیرپور 

كد ماوس